Менің сыныптас достарым. Ы дыбысы мен әрпі

Пәні: сауат ашу

Күні:

Сынып: 1 «Ә»

Ұзақ мерзімді жоспардың

тарауы:  Менің

отбасым  және достарым

Мектеп: «К.Ушинский атындағы №7 орта мектебі» КММ

Мұғалімнің аты-жөні: Ахмешова А.К.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы Менің сыныптас достарым.

Ы дыбысы мен әрпі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу

1.1.6.1 сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану)

1.3.1.1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою

Сабақтың мақсаты Барлық оқушы:  Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды, түсініп оқи алады.

Сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану)  қолдана алады, түсінеді.

Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қойып, қолдана алады.

Басым бөлігі:    Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды, түсініп оқи алады.

Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қойып, қолдана алады.

Кейбірі:     Сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану)  қолдана алады, түсінеді.
Бағалау критерийі -Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды, түсініп оқиды

-Сөйлеу барысында сипаттау/салыстыру сөздерін, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану)  қолданады

Сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды

Ойлау дағдылары Білу, түсіну, қолдану.
Тілдік мақсаттар

 

Ы қандай дыбыс?

Сөзде қалай орналасады?

Құндылықтарға баулу Оқушы бойында жауапкершілік, бірлесе жұмыс жасау, білім алуға дайын болу дағдыларын  қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс  көркем еңбек, дүниетану
АКТ қолдану дағдылары

 

Аудиожазба , таныстырылым, электронды оқулық.

 

Алдыңғы білім

 

Менің сыныптас достарым.

Ы дыбысы мен әрпі

Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың басы

3мин

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Көзді салып қараңыз,

Былай қанат қағамыз.

/Б.Бөрiбаев/

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

-Балалар , қазір жылдың қай мезгілі?

-Бір жылда неше мезгіл бар?

-Күз айында неше ай бар?

-Бүгін қарашаның нешесі?

-Аптаның нешінші күні?

-Қандай сабақ?

Шаттық шеңберінде сыныптас достар ғана тұрады ия.

Олай болса дос сөзін үш тілде айтып жіберейікші.

Дос   Друг  friend

Өте жақсы , қанекей орнымызға отыра қалайық.

2)Өткен материалды өзектеу:

«Мен саған, сен маған» ойыны

-сауат ашу оқу іс –әрекетінде нені үйренеміз?

-дыбыстың таңбасын немен белгілейміз?
-дыбыс нешеге бөлінеді?

-қандай текшелер арқылы ажыратамыз?

-дауысты дыбыстар қалай айтылады?

-дауыссыз дыбыстар қалай айтылады?

-буын  неден құралады?

-сөз неден құралады?

-сөйлем неден құралады?

-сөйлем қандай әріптен басталып жазылады?

-сөйлем соңында қандай тыныс белгісі қойылады?

Өте жақсы балалар , жауаптарың үшін бір –бірімізді қол соғып қошеметтеп қойсақ болады.

Топқа бөлу І топ, ІІтоп, ІІІтоп.

Топ ережесімен таныстыру.

 

Шаттық шебері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қ.б. « От шашу» арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

3мин

 

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1мин

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

1 минут

 

 

 

 

 

Қызықты тапсырма

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

 

4мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1мин

 

 

Қызығушылықтарын ояту.

Сиқырлы әліппе:  Ы дыбысы мен әрпі. (көрсетілім)

ы дыбысы қандай дыбыс?

-сөзде қалай орналасады?

Жаңылтпашты айту

Ыдыстарын Ырысты,

Таза жууға тырысты.

Ырыстыға ыдысты,

Анасы келіп жуысты.

Жұмбақтың жауабын тауып, алдарындағы текшемен жазу.

Шыны, кесе, пиала,

Оларсыз шай құя ма?

Қасықсыз тамақ жемейді,

Бәрінің атын не дейді?

 (Ыдыс)

Қауырсын мұрт шетінен,

Жүзеді тек шалқалап.

Шабақты су бетінен,

Оңай ұстар қалқалап.

 (Балық)

Аласа ғана бойы бар,

Айналдырған киген тоны бар.

                                            (Қозы)

 

Тіл ұстарту жаттығуы. (хормен)

Ыыыс-ыыыс-ыыыс

Келіп қалды қыс.

Электронды оқулық.

№2 Оқылым. Тақтадан жеке –жеке  оқу.

Ыдыс   ыдыстар  сату   сатушы   ырыс   Ырысты   сыр сырды   сары  тары

 

 

№ 3Суретпен сөзді сәйкестендір.  (ж.ж) дыбыстық талдау жасау

 

Сыр           ыдыс             сатушы

 

Әппақ болып таң атты,

Түтiн тiке шығады.

Қарлығаштар қанатын

Самғап биiк ұшады.

Топ-топ, топ басайық,

Жалаудан күн жасайық.

Жаса, жаса алтын күн

Жаса, жаса жарқын күн. (балалар қолдарын соғады)

 

№ 4 Белсенді  әдіс :  «Адасқан буындар» ойыны

ы   дыс       ы  дыс  тар  т.б.

·         Буыннан   сөз құрастыру

·         Ы дыбысының орналасу ретін айту

 

Дескриптор
1.  буыннан сөз құрастыра алады
 2. ы   дыбысының орналасу ретін айта алады

№5 Дәптермен жұмыс. Жазылым

Үлгі бойынша берілген сөздерді  жазу

(жеке жұмыс)

 

№  6  Мәтінмен жұмыс.  (т.ж.) Оқылым. Түсіну

·         Хормен  оқу.

·         Тізбектеп оқу.

·         Неше сөйлем бар екенін айту.

·         Сөйлем неше сөзден құралғанын айту.

·         Қима қағаздардағы сөздердің орнын табу арқылы сөйлем құрастыру, тақтаға ілу.

 

№ 7 Саралау тәсілі:  (жеке жұмыс). (жұптық тексеру)қолдану

·         Сөйлем сызбасы арқылы сөйлемді жазу.

·         Сөйлемді бас әріппен жазу.

·         Сөйлем соңына тыныс белгісін қою.

 

Дескриптор
1.   Сөйлем сызбасы арқылы сөйлемді жаза алады
2.    Сөйлемді бас әріппен жаза алады.
 3.  Сөйлем соңына тыныс белгісін қоя біледі

№8  Айтылым (т.ж.) суретпен жұмыс.

-Қай оқушы үзілісте өзін жақсы ұстады?

-Қай оқушы өз тәртібін жөндеу керек?

-Балалар, біз қандай балалармыз?

-Қане, ым-ишара арқылы дос екенімізді қалай көрсетуге  болады?

-Дос туралы қандай мақал — мәтел білеміз?

·         Дос болсаң берік бол, досыңа серік бол

·         Дос жылатып айтады,
Дұшпан күлдіріп айтады.

·         Дос құшағы — жаз.     т.б.

 

 

№9  Оқылым . Түсіну.

-Балалар, күзгі ағаш жапырақтарына жасырынған сөздерді оқып, күзгі ағашқа көрік берейік.

Ыдыс   ыдыстар  сату   сатушы   ырыс   Ырысты   сыр сырды   сары  тары

 

Қорытындылау .

-Сабақ ұнады ма?
-Ы қандай дыбыс?
— Ы дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі?

— Сөйлем неден құралады?

-Сөйлем қалай жазылады?

— Сөйлем соңында қандай тыныс белгі қойылады?

Ойларын сыныппен бөліседі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қ.б. «Бағдаршам»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулықпен жұмыс

 

 

 

 

 

Қ.б. «Бағдаршам»

 

 

 

 

 

Сергіту сәтіне арналған жинақ

 

 

Қ.Б.

«Бас бармақ» арқылы

 

 

ҚБ: «Мадақтау»

Керемет! Жарайсың! Жақсы!

 

 

Қ.б. « От шашу» арқылы

 

 

 

 

 

 

 

«Күн шұғыласы» арқылы өзін- өзі бағалау.

 

 

 

 

 

Қ.б. « От шашу» арқылы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қ.Б.

«Бас бармақ» арқылы

 

 

 

ҚБ: «Мадақтау»

Керемет! Жарайсың! Жақсы!

 

Сабақтың соңы

1мин

 

Рефлексия: 

 

Үлестірмелі кері байланыс парағы

жасыл,сары,қызыл түсті қарындаштар.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруд іжоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *