Ә дыбысы мен әрпі

Байтокова Бекзат Есмаханбетовна

Пәні: Әліппе
Күні: 22.11.2022
Педагогтің аты-жөні: Байтокова Бекзат Есмаханбетовна
Сынып: 1 Қатысқандар саны:                                 Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы  Ә дыбысы мен әрпі
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары Мәтіннен сөйлемді, сөйлемнен сөзді, сөзден буынды, буыннан дыбысты бөледі, жаңа үйренген дыбыстарды анықтайды; дыбыс пен әріпті таниды,оларды бір – бірімен ажыратады; оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу) қолданады, түсініп оқиды; дыбыстарды дұрыс дыбыстайды, оның мағына ажыратушы қызметін түсінеді. Көркем жазу талаптарына сай жазу жолы, жол аралығын, жолдың жоғары және төмен сызықтарын сақтап, әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады.
Сабақтың мақсаты сурет бойынша сөйлем құрайды сөздерді буындап, қосып оқиды әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады сызба бойынша берілген сөздерден сөйлем құрап жазады
Құндылықтар денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;
Р.Л Сабақ барысы
Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы (4 мин)  Ұйымдастыру кезеңі:

1.Сәлемдесу.

2.Оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал орнату.

«Үш қадам» әдісі

1.Көңіл – күйіміз қандай? (қол бұлғау)

2.Сабаққа дайындықтарың қалай? (шапалақтау)

3.Сабаққа ынталарың қандай? (басбармақ көрсету)

 

Уй тапсырмасын сұрау.

«Ыстық картоп» әдісі арқылы сұрау. Сөздерді, мәтінді оқу.

Оқушылар сабаққа назар аударады.

 

Оқушылар сұраққа жауап береді

Тамаша!Керемет!

Ғажап!

 

 

 

 

 

Сөздерді, мәтінді оқып береді

 

 

 

 

Мадақтау

 

 

 

 

 

Оқулық

Сабақтың ортасы

(4 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

12 мин

«Ой қозғау»

Жұмбақтың шешуін тап.

Бұрап қойған сағаттай

Айқайлайды таң атпай (Әтеш)

Ертегі айтып береді,

Сені жақсы көреді

Мейірімді ол кісі

Қандай ғажап күлкісі(Әже)

Әтеш, әже сөздері қандай дыбыстан басталып тұр?

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау

1-тапсырма

Жұптық жұмыс 

«Суреттер сөйлейді» әдісі

Суреттерге назар аудар.

Сурет бойынша сөйлем құра.

Сөздер буындап, қосып оқы.

Мәтінді тыңда, мазмұнын айт.

Дескриптор:

сурет бойынша сөйлем құрайды

-әже сөзіне дыбыстық талдау жасайды

— сөздерді буындап, қосып оқиды.

-мәтіннің мазмұнын айтады.

Әнұран туралы қысқаша мағлұмат береу.

Еліміздің әнұраны 1992 жылы бекітілді. 2006 жылы 7 қаңтарда әнұранның мәтіні мен оны ресми пайданудың рет мөрі бекітілді. Әнұранды оқушылар жатқа білу керек.

Жұмбақтардың шешуін табады.

Сұрақтарға жауап береді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. сурет бойынша сөйлем құрайды

2.әже сөзіне дыбыстық талдау жасайды

3.сөздерді буындап, қосып оқиды

4.мәтіннің мазмұнын айтады

 

 

 

 

 

Оқушылар әнұранды айтады

Мадақтау

 

 

 

 

 

 

 

Білім зарядтарыменбағалау (жауабына қарай)

 

 

Жарайсыңдар

Оқулық

67 бет

Ә әрпінің

баспа, жазба

түрлері

 

 

Оқулық

67 -бет

Әріптер жазылған қақпақтар.

 

 

Әнұранның тексті

6 мин

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

2 минут

2- тапсырма

Жеке  жұмыс

Дәптермен жұмыс

Ә әрпінің  жазу үлгісі

Ә ның үлкен әрпі мен кіші әрпін үлгі бойынша жаз.

Дескриптор:

— әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады

— жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап

жазады

Ә әрпін жіптен жасап көрсет

 

1. әріптің, әріптердің өзара байланыс элементтерін жазады

2. жол аралығын, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап жазады

 

 

 

 

 

 

Жіптен  Ә әрпін жасайды

«Комментарий» арқылы

 

 

 

«Басбармақ» арқылы

 

Дәптер

қаламсап

 

Жіп

Сабақтың соңы

10 мин

3 – тапсырма Жұптық жұмыс

«Құрастыр» әдісі

Сызба бойынша берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.

Тыңда мағынасын біліп ал.

Дескриптор:

-сызба бойынша берілген сөздерден сөйлем құрайды

-құраған сөйлемді жазады

-тыңдаған сөйлемнің мағынасын ашады

4-тапсырма

«Тиісті әрпін тап»

Суреттерді қарап шығып шаршыдағы әріптердің қайсысына тиісті екенін ажырат

 

 

 

«Оқы, салыстыр, қорытындыла» әдісі             а-ә

Сан-сән         ар-әр       ал-әл  татты-тәтті алды-әлді    ары-әрі

1. сызба бойынша берілген сөздерден сөйлем құрайды

2.құраған сөйлемді жазады

3.тыңдаған сөйлемнің мағынасын ашады

 

 

 

 

 

 

 

Суреттерді қарап шығып шаршыдағы әріптердің қайсысына тиісті екенін табады

 

 

 

 

 

 

«Комментарий» арқылы

Таратпа, Қаламсап, түрлі –түсті қарындаштар
Рефлексия

7 мин

Кері байланыс

  

 

 

«Білім заряды» әдісі (Бағалау)

 

Бүгінгі ашық сабағамызды еліміздің әнұранымен жабамыз.

 

Кері байланыс жасайды

 

 

Бүгінгі сабақтан  алған білімдерін жинаған білім зарядтарының саны арқылы анықтайды.

 

Оқушылар әнұранды айтады

«Комментарий» арқылы

Шапалақтау арқылы бағалау

Тик-токтың суреті

 

Зарядтар,

«Білім заряды» таратпасы

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *