Құрылымы күрделі теңдеу
Сабақтың тақырыбы: Етістік туралы білетінімді еске түсіремін | ||||
Күні:08,02 | Мұғалімнің аты-жөні:Караева Асия Канатовна | |||
Сынып: 3 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты | 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу. | |||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар жасай алады: •Мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге, өз ойын дәлелдеуге және толық, жүйелі, түсінікті етіп айтуға, ойын жазбаша жеткізуге дағдыланады. Оқушылардың көбі жасай алады: • Сөйлемдерді тиісті етістіктерді қойып толықтырып жазады. Оқушылардың кейбірі жасай алады: • Сөйлемді етістіксіз айтып көріп, етістіктің не үшін керектігін түсіндіріп дәлелдейді.тапсырма№№
| |||
Бағалау критерийілері:
| • Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсіндіреді
*Етістікке сұрақ қояды, сұраққа жауап жазады *тиісті етістіктерді қою арқылы сөйлемдерді толықтырып жазады * қатемен жұмыс жасайды, каллиграфиялық жазу дағдысына төселеді.
| |||
Тілдік мақсаттар | Пәндік терминология мен тірек сөздер: Етістік,зат есім, негізгі, туынды зат есім, тәуелдік жалғаулар. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Мәтіннің тақырыбы мен берілген сурет бойынша мәтін мазмұнын болжай аласың ба? Зат есім дегеніміз не? Етістік дегеніміз не? Берілген сөздерді жекеше түрде тәуелдеп жаза аласың ба?
| |||
Құндылықтарды дарыту | Өнер түрлерінің адам өміріндегі маңыздылығын ұғындыру ; Оқушыларды өнерді бағалай білуге, өнер иелерін,туындыларын қастерлей білуге тәрбиелеу. | |||
АКТ ны қолдану дағдылары | ||||
Пәнаралық байланыс | Әдебиеттік оқу /М.Әуезов және А.Құнанбаев туралы айтылады/ | |||
Алдыңғы оқу/бастапқы білім | 2-сыныпта етістік тақырыбынан игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі. | |||
Жоспар | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | ||
Сабақтың басталуы 1мин
3мин
3мин
2мин 3мин
2мин
2мин
2мин | 1.Раппорт /сенім/ орнату. 2.Сабақтың тақырыбын жариялау. Үйренерім көп менің. 2-сыныпта етістік тақырыбынан игерген білімдерін еске түсіру. Топта отырып «Үйренерім көп менің» тақырыбында сұхбаттасады. Сабақта не үйренгісі келетіндерін хабарлайды.
-Сіздер бүгінгі сабақта не үйренулеріңіз керек? -Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болмақ? -Бағалау критерийлерімен келісесіздерма?
Бағалау критерийі:Тыңдалған мəтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мəтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді. 1-жаттығу. «Топта» Мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтау. Дескриптор: Мәтінде кім/не туралы айтылғанын анықтайды сызбада берілген жауаптарды оқиды, біреуін таңдай алады. Себебін түсіндіріп, дәлелдейді.
Бағалау критерийі:Сұраққа жауап жазып, етістіктерді табу. Талқылау «топта» Жазылым «жеке» «Ұлы» деп қандай адамдарды айтады? сұрағына жауап жазады. Дескриптор: Етістікке сұрақ қойып, астын сызады. Мұғалімнің көмегімен бір-бірінің қатесін тауып, түзету жұмыстарын жүргізеді.
Тексеру-бірін-бірі. ҚБ. Мұғалім оқушылардың қалай жұмыс жасап жатқандығын бақылайды, кері байланыс береді. Дескриптор арқылы және төсбелгімен. Тапсырманы талқылау. *Бұл тапсырмадан не үйрендік? *Тапсырманы орындауда оңай жері болды ма? *Қай жерде қиналдыңыздар? | |||
Сабақтың ортасы 5мин
2мин
5мин
2мин
1мин
2мин
| «Артығын алып таста» әдісі. «Топта» Оқушыларға сөздер жинағы беріледі.Олар қай сөз артық екенін табу керек. Дескриптор: *Тиісті етістіктерді қою арқылы сөйлемдерді толықтырып айтады 2-жаттығу. «Дәптердегі тапсырма» жеке Дескриптор: *қатемен жұмыс жасайды, *каллиграфиялық жазу дағдысына төселеді. *көп нүктенің орнына тиісті етістіктерді қояды *сөйлемді толықтырып жазады Тексеру-бірін-бірі. ҚБ. Дескриптор арқылы және төсбелгімен.
Топта берілген үлестірмелі суреттерді сәйкестендіру. 3-жаттығу. «Дәптердегі тапсырма» жеке Дескриптор: *қатемен жұмыс жасайды, *каллиграфиялық жазу дағдысына төселеді. *сұраққа жауап беру арқылы сәйкестендіреді.
Тапсырманы талқылау. Сөйлемді етістіксіз айтып көрейікші. Қандай өзгеріс болды? Етістік не үшін керек екен?
Қиындықтарды түзету Мұғалім орындалу барысының дұрыстығын тексереді. – Кімде қиындық туындады? – Сіз қай жерде қате жібердіңіз? – Қате кетудің себебі неде? |
| ||
Сабақтың соңы 4 мин
1мин | Рефлексия.
–Сабақтың басында алдымызға қандай мақсат қойдық? – Осы мақсаттарға жете алдық па? – Сіздерде қиындық туындаған ба еді? – Сіз оларды өте алдыңыз ба?
Үйге «Биші» тақырыбына бес жолды өлең құрастыру. | |||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Үлестірмелі қағаздағы тапсырмалар.
| Оқушылардың жұмысын бақылау, оларға сұрақтар қою,әңгімелесу, кері байланыс беру. Оқушылар дескрипторлар бойынша өзін-өзі және бірін-бірі тексереді. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс- әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылат ын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||
| ||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |