Менің атым Қожа
Сабақ жоспары
Сынып:5 | Мұғалім: Игисинова А.С. Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Пәні | Қазақ әдебиеті | |||||||||||||
Тарауы | Адамгершілік – асыл қасиет | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | «Менің атым – Қожа» (4-сабақ) | |||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. (Б/С2)
| |||||||||||||
Сабақтың мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады:Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалауда өз пікірін білдіреді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлердің шынайы өмірде болуының маңыздылығын қарастырады,пікірталасқа түседі. Кейбір оқушылар орындай алады: кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып, бағалауда логикалық бірізділікті сұрыптап шығарады. | |||||||||||||
Ойлау деңгейі: | Талдау.Қолдану. | |||||||||||||
Бағалау критерийі | -Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалауда өз пікірін білдіреді. -Кейіпкерлердің шынайы өмірде болуының маңыздылығын қарастырады,пікірталасқа түседі. -Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып бағалауда логикалық бірізділікті сұрыптап шығарады. | |||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Сын есімнен алған білімдерін қолданады. | |||||||||||||
Құндылықтарға баулу | Адамгершілік, асыл қасиеттер. | |||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Қазақ тілі, өзін – өзі тану. | |||||||||||||
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат, өлең жазды.. | |||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | |||||||||||||
Сабақтың басы 3минут | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | бағалау | ресурстар | ||||||||||
Тапсырма.. Майқанова ханымның, Сұлтан және Қожаның суреттерін құрастырыңыз. | «Мозаика» әдісімен сыныпты шағын топтарға бөлу | Оқушылар суреттер құрастырады |
| Музыка Қима қағаздар | ||||||||||
Тапсырма. 5 мин«Ойлан! Ізде! Тап!» әдісі арқылы оқушылар(мақсатқа ену) шығармаға қатысты сұрақтарға жауап береді | 1.Қожа неге үнемі келеңсіздікке тап болады? 2.Егер сіз Қожаның орнында болсаңыз,қалай өзгерер едіңіз? 3.Бүгінгі күнгі Қожалар туралы не айта алар едіңіз? 4.Қожаның әдепті балаға айналады деп ойлайсыз ба,ойыңызды дәлелдеңіз | Оқушылар ойланады,іздейді, дәлелдейді,сұрақтарға жауап береді
| Көңіл –күй смайликтерімен бағалау | А-4 Интербел сенді тақта
| ||||||||||
Ортасы 30 минут
1 – тапсырма 7 минут «Екі жақты күнделік» әдісі бойынша, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды,өз пікірін білдіреді.
|
| Шығармадағы Қожаның мінездерін еске түсіреді,салыстырады,бағалайдыөз пікірін білдіреді
| «Дана үкілер»әдісі бойынша бағалайды
| Екі жақты күнделік | ||||||||||
2-тапсырма: 20 минут Берілген әдістер арқылы кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырыңыз, пікірталасқа түсіңіз.
| Балық басы – кейіпкер; Жоғарғы қаңқасы– кейіпкердің шығармадағы бейнесі; Төменгі қаңқасы – қазіргі өмірмен салыстырғандағы кейіпкер бейнесі; Құйрығы– пікірталас,бағалау. Тақырып: Қожаның әрекетін дұрыс деп есептейді(дұрыс емес) Аргумент Қожаның монологы өзіне қалай баға берді Тезис Қожа өзіне есеп беруші Дәлел:(аргумент) 1.түзелуге мақсат қояды 2.өзін-өзі реттейді 3.ақылды тентек 4.сыйластығы жоғары 5.адал Тезис Бұзақылық Дәлел:(контраргумент) 1Қойшының үйін тонауы 2.темекі шегеді 3.рұқсатсыз кетіп қалды 4.өтірік айтады 5.ұрлайды Қолдау Эпизодтан нақты дәлелдер келтіре отырып түсіндіреді Аргумент қорытындысы Берілген дәлелдерді тұжырымдайды | «Қожа» тобы «Майқанова апай» тобы «Сұлтан» тобы
| Кітаптағы Қожа мен өмірдегі Қожаны салыстыра ды,пікірталастың дәлелдерін келтіреді
«Фонтан шапалақ»әдісі бойынша бағалайды | Постерлер мен маркерлер
| ||||||||||
3-тапсырма 7 минут Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыра отырып бағалауда логикалық бірізділікті сұрыптап шығарады | «Құндылықтар көпірі»әдісі
Құндылықтарды сүрыптап,саралауды түсіндіреді. Мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі. | Шынайы өмірмен салыстырады,бағалайды,бірізділікті сұрыптайды,сара лайды Ата – бабамыздан қалған құндылық келесі ұрпаққа аманат екендігін байланыс көпірі арқылы көрсетеді | «Конвеер» әдісімен жасаған жұмыстарын толықтыру, түзетулер енгізу, тұжырымдамалар жасау арқылы бағалайды. | Көпір | ||||||||||
Сабақтың соңы
3 мин | Кері байланыс. «Зерде» әдісі. Білім – сабақтан алған жаңа ақпаратым Эмоция – сабақтағы көңіл-күйім Баға – өз жетістігіме беретін бағам Идея – маған келген жаңа ой Сын – өз бойымда нені дамытуым керек
| Алған жаңа ақпаратын,көңіл-күйін,өз жетістігіне бағасын,сабақ барысында туған ойын,өз бойында нені дамыту керектігін парақшаларға толтырады | «Зерде» әдісі арқылы кері байланыс жасайды. | парақшалар | ||||||||||