Ашық сабақ жоспары

Пән: Математика ЖШС     «Мың бала» мектебі  
Күні: 23.11.2021 ж

Сынып:   1 «А»

Мұғалімнің аты-жөні: Адилбекова А.Т

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар: 0

 
Сабақтың тақырыбы: 10-ға дейінгі сандарды қосу және азайту  
Осы сабақта қол жеткізетін оқу  мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1.2.4. біртаңбалы сандарды  ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;

1.1.2.3. қосудың ауыстырымдылық қасиетін  қолдану.

 
Сабақ мақсаттары 10-ға дейінгі  сандардың құрамын қайталайсың,қосып-азайтасың.  
Бағалау критерийлері 1.10-ға дейінгі сандарды қосып азайта алады.

2. Қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолданады

 
Құндылықтарды дарыту Топтық және жұптық жұмыс арқылы  10-ға дейінгі сандарды есептеп шығаруда  өзара жауапкершілік,сыйластық,өзара  түсіністік құндылықтары  қалыптасады.  
Бастапқы білім 1-10 ға дейінгі сандарды біледі.

Сабақ барысы

Уақыты Педагогтің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
 

 

 

 

 

 

Психологиялық дайындық

3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу

 

 

 

Психологиялық дайындық

 

 

Топқа біріктіру:

І  топ  —   «Қосу»

ІІ  топ   —  «Азайту»

Қима қағаздар арқылы топқа бөліну

 

Өсеміз біз күліп ойнап,

Он саусақтың саласындай

Өсеміз біз күліп ойнап

Бір адамның баласындай

 

 

 

   
Қызығушылықты  ояту

7 мин

Ынталандыру

Суреттерді пайдалана отырып жаңа сабақтың мазмұнын ашу.

Тақтадағы  жемістердің суреті бойынша ауызша есептер құрастырады. Осылайша  10 санын есептеп  сабақтың тақырыбын шығарып аламыз.

Сандар қатары, натурал  сандар: 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9

Тура санау: 1,2,3,4,5,6,7,8,9

Кері  санау: 10,9,8,7,6,5,4,3,2,1

10 санынын құрамын жазу

 

 

 

Оқушылар суреттерге  байланысты  құрылған есептерден 10 санын есептеп шығарады.

 

Тақтаға  бір оқушы шығып,10 санының құрамын жазып шығарады.

  Суреттер,кеспе қағаз
Мағынаны  тану

 

5 мин

Өзектендіру.

Оқулықтағы №1 тапсырмамен жұмыс жасау.

Кесте қалай құрылғанын түсіндір.

Бұл 10-ға дейінгі сандарды қосу кестесі.

Жасыл түспен қосылғыштары бірдей қосындылар берілген (2+2, 3+3, 4+4, 5+5).

Сары түспен келесі санға өту белгіленген

(1+1, 2+1, 3+1, 4+1, 5+1, 6+1, 7+1, т.c.c).

Қызғылтсары түспен қосудың ауыстырымдылық заңы белгіленген (1+5, 1+6, 1+7, т.с.с)

+2 – көгілдір түс

+3 – күлгін түс

+4- қызғылт түс

Осы  белгілер арқылы берілген кестені есте сақтауға болады.

 

 

Кесте қалай құрылғанын түсіндіріп береді.

Мысалдаржазылған бір түсті карточкаларды таңдайды.
Жауабын айтады.

1+2=3

3+2=5

4+2=6

5+2=7

6+2=8

7+2=9

8+2=10

 

 

Оқулық, дәптер
3 мин Топтық жұмыс

Топтық жұмыс оқушылардың топпен  тапсырманы бірігіп орындауына көмектеседі. Мұғалім осы мақсатта топтарға

6,7,8,9 сандарының  құрамын жазып шығуды  ұсынады.

 

 

 

 

Оқушылар өз топтарына берілген тапсырманы  бірігіп орындайды

 

Тапсырмадағы  бос орындарға тиісті  сандарды  қойып орындайды.

Шапалақтау әдісі  арқылы  бағалау Кеспе қағаз
2 мин Сергіту сәті Оң қолымда бес саусақ

Сол қолымда бес саусақ

Беске бесті қосқанда

Болады екен он саусақ

   
5 мин Жұптық жұмыс

Оқулықтағы № 2  тапсырманы  жұппен орындауды ұсынамын.

Оқушылар бірінші  топ бірінші  үйшікті,екінші топ екінші үйшікті алып бір-біріне  мысалдар  жасырады. Бірінші үйшікте  қосындының мәні 10-ға тең,ал екінші үйшікте 9-ға  тең болады. Оқушылар 10 және 9 сандарын үш қосылғыштың қосындысы түрінде жазуды үйренеді.

 

9
5    
  1  
    3

 

10
5    
    2
  3  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақтарға жауап береді.Мәселелік жағдаятты түсінеді.

 

5+2+3=10

4+2+4=10

3+3+4=10

 

5+1+3=9

4+4+1=9

3+3+3=9

Смайлик арқылы бағалау Оқулық,дәптер
5 мин Өзіндік жұмыс.

Өзіндік жұмыс оқушылардың түсінбей қалған тұстарын анықтауға көмектеседі. Мұғалім осы мақсатта №3 тапсырманы орындауды ұсынады. 1-ден 10-ға дейінгі сандардың құрамын есіңе түсір.Мысалдарды жазып, оларды есепте. Кесте бойынша тексер. Дәптерде жазу үлгісі берілгендіктен, торкөз дәптерге жазып орындауды ұсынады.

Тапсырманы дәптеріне өзбетімен орындайды.

3-2=1         9-2=7

8-5=3         8-7=1

7-1=6         2-2=0

9-3=6         7-3=4

6-5=1         5-1=4

Кесте бойынша тексеру жасайды.

1+2=3        7+2=9

3+5=8        1+7=8

«Жұлдызша»  арқылы бағалау Оқулық, дәптер.

 

3 мин  

«Кім шапшаң?»

Дәптердегі  №2 тапсырманы орындауды ұсынады.

Оқушылар тапсырманы уақытқа орындайды. Өз білімін бағалау үшін   дәптердің жиегіндегі бағдаршамды бояйды. Баспа  негіздегі жұмыс дәптері
 1 мин  

Оқулықтағы зерттеушілік тұрғыдағы

№5тапсырманы  үй жұмысына  беремін. Бос орындарға  тиісті сандар мен таңбаларды қою керек.Егер нәтиже кіші сан болса, онда таңба «-» қойылады. Енді азайтуға кері амал қосу амалымен тексеру жүргізеді.

 

.Оқушылар бос орындарға  тиісті сандарды қойып тапсырманы орындайды.

7-3=4

2+4=6

8+2=10

10-2=8

9-3=6

10-7=3

  Оқулық, дәптер.

 

Қорытындылау кезеңі

 

4 мин

Оқушыларға  жұмбақ есептер қою арқылы 10-ға  дейінгі сандарды қосып азайтуға ауызша есептер  беремін. Оқушылар бүгінгі  өткен тақырып бойынша  берілген тапсырмаларға жауап береді.    
Рефлексия

2 мин

«Бағдаршам» әдісі

Қызыл түс- сабақта  көп нәрсені түсінбедім, сабақтағы мәліметтер саған керек емес, сабақта  белсенді бола алмадым,жауап берген жоқпын.

Сары түс- сабақ қызықты болды, белсенді болдым орнымнан тұрып жауап бердім,бәрнеше тапсырманы  өзім орындадым, сабақта  мен өзімді жақсы  сезінемін.

Жасыл түс- сабақта белсенді болдым, сабақта  көп пайдалы мәліметтер алдым, көп жұмыс жасадым,бәрі  түсінікті болды.

Сабақ аяқталған соң балалар бағдаршамның түсіне сәйкес сары,қызыл,жасыл түсті қағаздарын көрсетеді.   Бағдаршам әдісі арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Читайте также:

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *